B72210P2551K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5.431
Datasheet
910 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210P2551K101
DigiKey Part Number
495-77305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210P2551K101
Description
VARISTOR 910V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72210P2551K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
97J
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V