B72207S0350K211
DigiKey Part Number
495-76116-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76116-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0350K211
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1050 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V