B72205S0110K101
DigiKey Part Number
495-3762-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S0110K101
Description
VARISTOR 18V 100A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S0110K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
19.8 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16.2 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V