B65805C0160A048
DigiKey Part Number
B65805C0160A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65805C0160A048
Description
FERRITE CORE RM 160NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.575" (14.60mm) Length 0.268" (6.80mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65805C0160A048 Models
Effective Permeability (µe)
127.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Effective Length (le) mm
20.8
Effective Area (Ae) mm²
20.8
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
433.0
Supplier Device Package
RM 5
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH
Length
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±3%
Width
0.268" (6.80mm)