B65701D0400A048
DigiKey Part Number
495-B65701D0400A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65701D0400A048
Description
P30/19 N48 400 +3% -
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P Type Length Width 1.200" (30.50mm) Diameter 0.362" (9.20mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
105.0
Packaging
Tray
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.33
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
45.0
Core Type
P
Effective Area (Ae) mm²
136.0
Supplier Device Package
P 30 x 19
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
1.200" (30.50mm)
Height
0.362" (9.20mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH