B43896D1686M000
DigiKey Part Number
495-B43896D1686M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43896D1686M000
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 16.9Ohm @ 10kHz 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43896D1686M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
284 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16.9Ohm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C