Image for B43866A4106M004 is not available
B43866A4106M004
DigiKey Part Number
495-B43866A4106M004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43866A4106M004
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 88.2Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
283 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
18.52 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
88.2Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C