B43858A9225M008 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 11.099
Datasheet
Image for B43858A9225M008 is not available
B43858A9225M008
DigiKey Part Number
495-B43858A9225M008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858A9225M008
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
7 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C