B43742B9129M000
DigiKey Part Number
495-B43742B9129M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43742B9129M000
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
12000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.4mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
26.1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
9.4mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C