B43733B9228M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B43733B9228M000 is not available
B43733B9228M000
DigiKey Part Number
B43733B9228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43733B9228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
8.66 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.531" Dia (64.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C