B43706A6128M650
DigiKey Part Number
495-B43706A6128M650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43706A6128M650
Description
SCREW TERMINALS 1200UF 500V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
9.27 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
3.846" (97.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C