B43703A5568M000
DigiKey Part Number
B43703A5568M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703A5568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
15.8 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.677" (144.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C