B43640B2158M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.869
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 19
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 70mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43640B2158M000
DigiKey Part Number
495-B43640B2158M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640B2158M000
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C