B43640A9687M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 320
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 700
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 0
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43640A9687M067
DigiKey Part Number
B43640A9687M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43640A9687M067
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43640A9687M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.36 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C