B43634C2108M087
DigiKey Part Number
495-B43634C2108M087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634C2108M087
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43634C2108M087 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.43 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.071" (27.20mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C