B43564A4688M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 35
Image for B43564A4688M000 is not available
B43564A4688M000
DigiKey Part Number
B43564A4688M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43564A4688M000
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16 A @ 100 Hz
Impedance
23 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
5.677" (144.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C