Image for B43564A0108M000 is not available
B43564A0108M000
DigiKey Part Number
B43564A0108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43564A0108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 130mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.2 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.232" (82.10mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz