B43544E9827M062
DigiKey Part Number
495-B43544E9827M062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544E9827M062
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 75mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
3.59 A @ 100 Hz
Capacitance
Impedance
110 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100Hz