B43544C6227M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 104
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 100
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 193
Nichicon
In Stock: 164
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 544
In Stock: 0
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 380mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544C6227M007
DigiKey Part Number
B43544C6227M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544C6227M007
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
560 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
380mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C