B43544A9477M007 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 112
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 549
In Stock: 0
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 200
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544A9477M007
DigiKey Part Number
B43544A9477M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544A9477M007
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.42 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C