B43541B9157M000
DigiKey Part Number
495-77465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43541B9157M000
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 530mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.36 A @ 100 Hz
Impedance
730 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
530mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C