B43541A8277M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 183
Datasheet
270 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 430mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
B43541A8277M067
DigiKey Part Number
B43541A8277M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43541A8277M067
Description
CAP ALUM 270UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B43541A8277M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.24 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
430mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C