B43505C5107M007 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 88
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 82
Datasheet
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.36Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43505C5107M007
DigiKey Part Number
B43505C5107M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43505C5107M007
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.6 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.36Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C