B43501B9157M002
DigiKey Part Number
495-75219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43501B9157M002
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
710 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C