Image for B43454A9109M000 is not available
B43454A9109M000
DigiKey Part Number
B43454A9109M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43454A9109M000
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19.4 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
8.728" (221.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C