Image for B41896W6475M is not available
B41896W6475M
DigiKey Part Number
495-B41896W6475M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896W6475M
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 28Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
28Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C