B41890A4228M003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 910
Datasheet
Image for B41890A4228M003 is not available
B41890A4228M003
DigiKey Part Number
B41890A4228M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41890A4228M003
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 37mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C