B41858C9567M000
DigiKey Part Number
495-6096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C9567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 68mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C9567M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.061 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C