B41858C6567M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.909
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
Nichicon
In Stock: 945
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 89mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C6567M000
DigiKey Part Number
B41858C6567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C6567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858C6567M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
82 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
89mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C