B41858C3568M004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 61mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C3568M004
DigiKey Part Number
B41858C3568M004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C3568M004
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.858 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C