B41858C3477M006 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 274mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C
B41858C3477M006
DigiKey Part Number
495-B41858C3477M006TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C3477M006
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C3477M006 Models
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
436 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
246 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
274mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C