B41505A9567M000
DigiKey Part Number
495-B41505A9567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41505A9567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 178mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 100 Hz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
178mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C