B41505A6478M000
DigiKey Part Number
495-6181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41505A6478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 42mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 100 Hz
Impedance
45 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C