B41505A0128M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 298
Datasheet
1200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 104mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B41505A0128M000
DigiKey Part Number
B41505A0128M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41505A0128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
110 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
104mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C