B41231B0228M000
DigiKey Part Number
495-B41231B0228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41231B0228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.36 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C