B41043A7226M is Obsolete and no longer manufactured.
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 135.896
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 2.761
Datasheet
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 176
Image for B41043A7226M is not available
B41043A7226M
DigiKey Part Number
B41043A7226M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A7226M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
46.75 mA @ 120 Hz
Impedance
750 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C