B41043A6105M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 5.869
Datasheet
Image for B41043A6105M is not available
B41043A6105M
DigiKey Part Number
B41043A6105M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A6105M
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
9.9 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
11 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C