B41043A4477M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 18.687
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 15.135
Würth Elektronik
In Stock: 603
Parametric Equivalent
Nichicon
Image for B41043A4477M is not available
B41043A4477M
DigiKey Part Number
B41043A4477M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A4477M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
492 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
615 mA @ 100 kHz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C