B41043A3188M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 973
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 75
Würth Elektronik
In Stock: 300
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 135
In Stock: 271
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 741
Nichicon
In Stock: 307
1800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B41043A3188M
DigiKey Part Number
B41043A3188M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A3188M
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.188 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.32 A @ 100 kHz
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C