B41042A5336M is Obsolete and no longer manufactured.
Würth Elektronik
In Stock: 1.220
Würth Elektronik
In Stock: 755
Datasheet
In Stock: 1.209
Chinsan (Elite)
Image for B41042A5336M is not available
B41042A5336M
DigiKey Part Number
B41042A5336M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A5336M
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
109.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
156 mA @ 100 kHz
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C