B41042A4566M is Obsolete and no longer manufactured.
Würth Elektronik
In Stock: 1.280
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Image for B41042A4566M is not available
B41042A4566M
DigiKey Part Number
B41042A4566M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A4566M
Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
123.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
176 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C