B41042A2828M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Image for B41042A2828M is not available
B41042A2828M
DigiKey Part Number
B41042A2828M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A2828M
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
8200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.296 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.551 A @ 100 kHz
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C