B37950K2333K062 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.352
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 1.060
Datasheet
Image for B37950K2333K062 is not available
B37950K2333K062
DigiKey Part Number
B37950K2333K062-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37950K2333K062
Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)