B37941K1471K060 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 45.361
Datasheet
KYOCERA AVX
Similar
In Stock: 4
Similar
KEMET
470 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
B37941K1471K060
DigiKey Part Number
B37941K1471K060-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37941K1471K060
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)