B37871K5560J070 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.349
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 10.611
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 710
56 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
B37871K5560J070
DigiKey Part Number
B37871K5560J070-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37871K5560J070
Description
CAP CER 56PF 50V NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B37871K5560J070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)