Image for B32928E3256M is not available
B32928E3256M
DigiKey Part Number
B32928E3256M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32928E3256M
Description
CAP FILM 25UF 20% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V