B32928C3256M000
DigiKey Part Number
495-6453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32928C3256M000
Description
CAP FILM 25UF 20% 630VDC RADIAL
Detailed Description
25 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32928C3256M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V