B32924A2225M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 8
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B32924
B32924A2225M
DigiKey Part Number
495-1626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924A2225M
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32924A2225M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V