B32923C3684M289
DigiKey Part Number
495-B32923C3684M289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32923C3684M289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923C3684M289
Description
CAP FILM 0.68UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32923C3684M289 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V