B32776T1275K000
DigiKey Part Number
495-4587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776T1275K000
Description
CAP FILM 2.7UF 10% 1.3KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32776T1275K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
34.7 mOhms